Yıldırım, Bir Kerede Doğru İş Yapın !
01 Aralık 2021, Çarşamba

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, “Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak olan 2 bin 500 ve 5 bin liralık zammı yerinde buluyoruz ancak yapılacak olan zamdan bütün sağlık çalışanları faydalanmalıdır. Bu iş çalışanlar arasında ayrım oluşturuyor. Bakanlık, derhal bu yanlıştan geri dönmelidir. Zam 1 milyon sağlık çalışanını kapsamalı” dedi.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan ve ardından Meclis’te görüşülmesine başlanan uzman ve pratisyen hekimlere 2 bin 500 ile 5 bin lira zam düzenlemesine Erdal Yıldırım sert tepki gösterdi. Sağlık Bakanlığı’na yanlıştan dönün, bir kerede doğru iş yapın çağrısında bulundu.

Bakanlık Ayrımcılığa Derhal Son Vermeli!

Başkan Yıldırım; Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Bu 1 milyonun içinde hemşire de var, doktor da var, sağlık teknikeri de var, şoför de var, temizlik görevlisi de var. Yani bir “ordu”da olması gereken insan gücünün tamamı ülkemizin sağlık ordusunda fedakarca görev yapıyor.

Bunu herkes biliyor da Sağlık Bakanı bilmiyor mu? Anlaşılan bilmiyor! Çünkü bugün yaptığı açıklamada "Sağlık çalışanlarına 2 bin 500 ile 5 bin lira arasında zam yapacağız" ifadelerini kullandı. Ardından bu zammı alacak sağlık çalışanlarının kimlerden oluşacağını söyledi. 

Sayın Bakan’ın tam ifadesiyle zam alacak sağlık çalışanları şu kişiler; "Pratisyen hekimlerin ek göstergesi 13 binden 33 bine, uzman hekimler diş hekimleri dahil olmak üzere 17 binden 40 bine ek göstergeleri çıkmış olacak. Pratisyenlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin lira.” 

İyi güzel bu arkadaşlarımız alsın, hatta çok daha fazlasını hak ediyorlar, alsınlar. Peki ya geride kalan yüzbinlerce sağlık çalışanı. Onların suçu, günahı ne? Bu ayrımcılıkla sağlık hizmetlerine köstek olduğunuzun farkında mısınız?

Emeğimizin Değersizleştirilmesine Asla Müsaade Etmeyeceğiz!

Sağlık çalışanlarını yok sayarak atılan adımların sağlık sistemine zarar verdiğini dile getiren Yıldırım, “Bir kesimi yok sayarak atılan adımlar sağlık sistemine zarar verir. Sağlık çalışanları arasında aynı işi yapan, aynı unvana sahip insanlar birbirinden farklı ücretler alıyorlar. Biz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bu hakkı bize çok görenlerin vicdanına seslenmek istiyorum. Bir sağlık çalışanı 7/24 saat çalışıyorsa, koronavirüse yakalanma oranı vatandaşa oranla 10 kat daha fazlaysa, can kurtarmak için can veriyorsa bunun karşılığını ödemek boynunuzun borcudur. Emeğimizim değersizleştirilmesine kimsenin hakkı yok ve buna asla müsaade etmeyeceğiz. Sağlık çalışanları fedakârlık yapıp korakor mücadele ediyorsa siyasi iradeden de fedakârlık beklemek hakkımız” ifadelerini kullandı.

Hatadan dönmek de büyük erdemdir diyen Yıldırım, Sağlık Bakanına seslendi! Yol yakınken bu hatadan dönmelisiniz. Aksi taktirde 1 milyon sağlık çalışanının Bakanı olmadığınızı ispatlamış olursunuz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo