“Toplu Sözleşme Hakkı Üzerinde Pazarlık Yaptırmayız”

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, kamu çalışanlarının toplu sözleşme hakkı ile ilgili çerçeve yasada, özgürlük alanının geniş tutulması gerektiğini söyledi.

 


Tekirdağ'da Sağlık-Sen İl Divan Toplantısına katılan Memiş, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkı ile ilgili mevzuatın uluslar arası sözleşmelerden doğan güvenceleri tam olarak içermesi konusunda kararlı olduklarını dile getirdi. Bakanlar Kuruluna sevkedilen toplu sözleşme taslağı hakkında konuşan Memiş, Çalışma Bakanlığı ile toplu sözleşme mevzuatının esasını oluşturan konularda anlaşma sağlanamadığına dikkat çekti.

 

Kamudaki işçi sendikalarının kendi iş kollarında toplu sözleşme yapabildiği gibi memur sendikalarının da kendi hizmet kollarında toplu sözleşme yapacaklarını kaydeden Genel Başkan Metin Memiş, "Konfederasyon düzeyinde yapılacak çerçeve sözleşmenin dışında hizmet kollarında toplu sözleşme talebimizi, ILO normlarına, Türkiye'deki yerleşik toplu sözleşme hukukuna ve teamüllere dayanan bir hak olarak görüyoruz. Toplu sözleşmede pazarlık esastır, ancak hiç kimsenin toplu sözleşme mevzuatında pazarlık yapma hakkı yoktur" şeklinde konuştu.


Kamu Hakem Kurulunun yapısı ile ilgili uzlaşma sağlanamamasını da değerlendiren Memiş, kamu hakem kurulunun tarafsızlığı ve bağımsızlığı ilkesine bağlı kalınması gerektiğinin altını çizdi.


Genel Başkan Metin Memiş, yeni Anayasa sürecine ilişkin görüşlerini de açıklarken, Memur-Sen'in bu konuda güçlü bir sivil inisiyatif ortaya koyduğunu kaydetti. Memiş, toplumun tüm kesimlerin kaygılarını gideren, evrensel değerler etrafında bütünleştirici bir Anayasa için, siyasi partilerden sivil topluma her kesimin sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

 

Genel Başkan Metin Memiş, konuşmasında Sağlık-Sen'in sendikal gündemine ilişkin konulara da değindi. Sağlık-Sen'in üye sayısını 150 bine taşıdığı bilgisini veren Genel Başkan, "Teşkilatımız, sahada sendikal politikalarımızı ve hedeflerimizi başarıyla anlatmaktadır. Bu sayede sağlık ve sosyal hizmet çalışanları temel sorunların çözümünü mesele edinen tek kurum olarak Sağlık-Sen'i görmektedir" dedi.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo