Sağlık Teknikerliği Mezunlarına Lisans Tamamlama Hakkı

 

 Sendikamızın girişimleri sonucu, sağlık teknikerliği diploması olan çalışanlar da hemşirelik lisans tamamlama programından yararlanabilecek .

 

Sendikamızın sağlık teknikerliği diploması bulunan sağlık çalışanlarının da lisans tamamlama hakkından yararlanabilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Atatürk Üniversitesi nezdindeki girişimleri sonuç verdi.

 

Bilindiği gibi Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Sağlık Programları Sağlık Teknikerliği bölümünün ismi 1997-1998 döneminde değiştirilmiş, bu değişimden önce mezun olanlara, "sağlık teknikerliği" diploması verilmişken, daha sonra mezun olanlar "sağlık memurluğu" diploması almışlardı. Diplomasında sağlık memuru yazan bölüm mezunları lisans tamamlama hakkından yararlanabilirken, sağlık teknikeri yazanlar yararlanamıyordu.Sendikamız, 9 Eylül 2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü'ne aynı eğitimi aldıkları halde, diplomasında sağlık teknikerliği yazdığı için lisans tamamlama hakkından yararlandırılmayan sağlık teknikerlerinin de bu haktan yararlanması gerektiğini yazılı başvuru ile iletmişti.

 

YÖK'e de 19 Ekim 2009 tarihinde başvuran sendikamız, sağlık teknikerlerinin hemşirelik lisans tamamlama programından mahrum bırakılmasının haksızlık olduğunu belirtmiş ve mağduriyetin giderilmesini talep etmişti.

 

Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü, sendikamızın başvurusu üzerine, YÖK'e yazı yazarak, sağlık teknikerleri diploması bulunan çalışanların da lisans tamamlamaya başvurmalarının uygun olup olmadığını sordu. Bakanlık, YÖK'den gelen olumlu cevap üzerine Hemşirelik lisans tamamlama eğitimini veren Atatürk Üniversitesi ile protokol hazırlıklarına başladı. Önümüzdeki günlerde Atatürk Üniversitesinin bu konuda gerekli duyuruyu yapması bekleniyor.

 

YÖK'ün Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğüne Gönderdiği Yazı 

 

 

 

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ATAUZEM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILAN DUYURU

 

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi "Sağlık Teknikerliği" bölümü mezunu olan ve bu programın "Sağlık Memurluğu" ile eşdeğerliliğine ilişkin belgeye sahip olanların Hemşirelik Lisans Tamamlama Programına kayıtlarının yapılmasına karar verilmiştir.

 

Daha önce evraklarını göndermemiş veya eksik göndermiş olan öğrencilerin 05.11.2010 tarihine kadar Atatürk Üniversitesi ATAUZEM Müdürlüğüne iletmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra gönderilen başvurular kabul edilmeyecektir.


Gerekli Evraklar:
1. Diploma (Veya noter onaylı örneği)
2. 2 Adet fotoğraf
3. Çalışma belgesi
4. Nüfus cüzdan fotokopisi
5. AÖF onaylı Sağlık Memurluğu bölümünün isminin Sağlık Teknikerliği olarak değiştiğine dair yazı

 

Kesin kayıt ekranı için TIKLAYINIZ

 

Başvuruları kabul edilen öğrenciler ilgili banka hesaplarına ücretleri yatırarak kesin kayıt işlemlerini tamamlayacaktırlar. Kesin Kayı işlemlerinin anlatıldığı 2010 HELİTAM Kesin Kayıt Klavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

 


HELİTAM Programındaki Öğrencilerimizin 2010-2011 Öğretim Yılı İçin Yapmaları Gereken Ödemeler ile ilgili açıklamalar içinTIKLAYINIZ

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo