8 Saat Mesaiye Çözüm Umudu

 

Genel Başkanımız Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun’la, sağlık çalışanlarının mesai saatlerine ilişkin yayınlanan Bakanlık genelgesi nedeniyle yaşanan sorunlarının çözümü için görüştü.

 

Sendikamızın 2009 Toplu Görüşmelerinde mutabakata aldırdığı, Tam Gün Yasası ile de 31 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe giren sağlık çalışanlarına günlük 8 saat mesai konusunda, Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelge ile sağlık çalışanlarına bir saatlik öğle tatili ihdası yapıldığını ilan etmişti.

 

Söz konusu genelgede; bir yandan mesainin 40 saate düştüğü vurgulanırken, bir yandan da saat 12 ile 14 arasında öğle yemeği ve istirahati için personele münavebeli olarak bir saatlik dinlenme süresi (öğle tatili) verileceği belirtilmiş, ancak bu süre içerisinde personelin kurumdan ayrılmayacağı, ihtiyaç duyulması halinde göreve davet edilebileceği ifade edilmişti.

 

Sendikamız ise sağlık hizmetlerinin 7 gün 24 saat esasına göre yapılan hizmetler olduğu, Bakanlık genelgesiyle gelen öğle tatili düzenlemesinin uygulama şansının bulunmadığı gerçeğinden hareketle  Bakanlığa itirazda bulundu. Sendikamızın Bakanlık düzeyinde yaptığı girişimlerde oluşan tablonun tam anlamıyla bir kargaşaya yol açacağı, yapılan düzenlemenin sağlık çalışanlarının eskiden olduğu gibi yine 9 saat mesaide kalacakları anlamına geldiği anlatıldı.

  

Son olarak Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ile görüşerek çalışma süreleri ile ilgili genelgenin neden olduğu sorunları paylaştı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, sendikamızın çalışma sürelerinin 8 saat olarak düzenlenmesi talebini ve genelgeye ilişkin görüşlerini önemsediklerini belirterek, önümüzdeki günlerde konuyu yeniden değerlendirerek bir karara varacaklarını söyledi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo