Sendikamızdan İlk Niteliğinde Hukuk Zaferi

 

Sendikamızın açtığı davada Mahkeme, sözleşmeli personelin Harcırah Kanunu hükümlerinden yararlanma hakkı olduğuna karar verdi.

 

Zonguldak’tan Burdur’a becayiş yoluyla tayin olan, sendikamız üyesi 4/B’li acil tıp teknisyeni idareye yolluk talebinde bulundu.

 

İdarenin sözleşmeli sağlık çalışanına olumsuz yanıt vermesi üzerine Sendikamız Hukuk Bürosu, Isparta İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

 

Davayı görüşen Mahkeme, sözleşmeli personelin de Harcırah Kanunu hükümlerinden yararlanması gerektiğine karar vererek, sözleşmeli personele yolluk ödemesinde bulunmayan idarenin işleminde hukuka uyarlık bulunmadığını belirtip, kararı iptal etti.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, 657 Sayılı Kanun’la kamu çalışanlarına tanınan yolluk hakkından sözleşmeli personelin yararlanmamasının büyük bir haksızlık olduğunu belirterek şunları söyledi:

 

“Yargı kararı, birçok konuda ayrımcılığa tabi tutulan sözleşmeli personelin bu konuda da yaşadığı adaletsizliği ortaya koyması açısından önemlidir. Sendikal ve hukuksal zeminde bu adaletsizliklerin ortadan kalkması için yoğun gayret sarf ediyoruz. Sağlık ve sosyal hizmet kolunda yetkili sendika konumunu daha da güçlendirerek 2010 yılına da taşıyan sendikamızın, önümüzdeki süreçteki öncelikli mücadele konusu sözleşmeli uygulamalarının sona erdirilmesi olacaktır.”

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo