Bircan Akyıldız, Koltuğa Sarılıyor

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, görev yaptığı kurumda yönetim kurulu üyesi olan Bircan Akyıldız’ın, bu koltuğu bırakmamak için yasaları görmezden geldiğini söyledi.

 

Konuyla ilgili Konfederasyonumuz Memur-Sen Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Yazgan, Bircan Akyıldız’ın kadrosunu SGK’ya taşıyarak sendikalı olma hak ve selahiyetini kaybettiğine yönelik açıklamada bulunduklarını belirterek, konu hakkında Devlet Personel Başkanlığı ve Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na başvuruda bulunduklarını hatırlattı.

 

Devlet Personel Başkanlığı’nın, başvuruları üzerine hazırladığı raporda, Akyıldız’ın hem yönetim kurulu üyeliği, hem sendikacılık yapamayacağını vurguladığını dile getiren Yazgan, “Devlet Personel Başkanlığı, bu çelişkilerden kurtulması, kişisel ikbaliyle sendikacılığı arasındaki tercihini kişisel ikbalinden yana kullanan Bircan Akyıldız’a, tercihini gözden geçirmesi fırsatı anlamına gelen iki seçenek sunmuş ve 6 Mayıs 2010 tarihine kadar süre vermiştir. Devlet Personel Başkanlığı, Akyıldızın bu tercihi fiilen yaptığını ve 4 aydır SGK yönetim kurulu üyeliği üzerinden maaş aldığını bilmesine rağmen hangi mevzuat hükmüne dayalı olarak yeni bir tercih imkanı sunmuştur, bunu bilemiyoruz. Bu çelişkinin de Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanması gerekir. Devlet Personel Başkanlığı, Bircan Akyıldız için zamanı geri almıştır” şeklinde konuştu.

 

Devlet Personel Başkanlığı’nın, yazısında; yönetim kurulu üyeliğini birinci görev olarak yapan, daha doğrusu Bircan Akyıldız’ın fiili durumuyla ilgili olarak;

 

“Bir personelin aynı anda iki kadroyla, iki pozisyon ile ya da bir kadro ve bir pozisyonla ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Sendika üyesi olduğu halde yönetim kurulu üyeliğine atanan bir kişinin, sendika üyeliğinin ve sendika üyeliğine bağlı olarak sendika ve konfederasyon organlarındaki görevlerinin düşmesi gerekmektedir. Kadrosunun bulunduğu hizmet kolundan farklı bir hizmet kolu kapsamına giren bir kurumdaki bir kadroya atanan kişinin, 4688 sayılı kanunun 16 ncı maddesi uyarınca sendika üyeliğinin ve sendika üyeliğine bağlı olarak sendika ve konfederasyon organlarındaki görevlerinin düşmesi gerekmektedir”

 

tespitlerine yer verdiğin ifade eden Yazgan, şunları kaydetti: “Kısaca, Devlet Personel Başkanlığı; ‘hem SGK Yönetim Kurulu üyesi hem de sendika ve konfederasyon genel başkanlığı yapamazsın. Aynı anda MKE’nin ve SGK’nın personeli olamazsın. SGK’dan yönetim kurulu üyesi maaşı alırken ayrıca sendikadan ve konfederasyondan ücret ya da maaş almamalısın’ diyor.

 

 

 

AKYILDIZ’IN SEÇİLDİĞİ GENEL KURUL İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA

 

Yusuf Yazgan basın toplantısında, SGK’nın 2. Olağan Genel Kurulu’nda yönetim kurulu üyeliğine seçilen Bircan Akyıldız’ın seçilmesiyle ilgili olarak da Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındığını kaydetti.

 

Memur-Sen’in başvurusu üzerine böyle bir kararın alındığını dile getiren Yazgan, karar gerekçesinde, temsilde eşitsizlik yapılmasının esas alındığını dile getirdi. Alınan kararın idareye (Çalışma Bakanlığı ile SGK’ya) tebliğinden itibaren 30 gün içinde Bircan Akyıldız’ın yönetim kurulu üyeliğinin sona ereceğini söyleyen Yusuf Yazgan, 30 günlük takvimin çalışmaya başladığını belirtti.

 

Bütün bu yaşananların ele alındığında, mızrağın çuvala sığmadığı, şapkanın düşüp kelin göründüğünü söyleyen Yusuf Yazgan, Bircan Akyıldız’ın, sendika üyesi olmayı hak etmediği halde, üyelerinin aidatlarından haksız yere kendisine maaş aldığını, haklarını savunduğunu iddia ettiği kamu çalışanlarını da yolda bıraktığını vurguladı. Yazgan son olarak, Bircan Akyıldız’a, sendikal görevlerini bıraktığını açıklaması çağrısında bulundu.

 

Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan’ın basın toplantısına, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit Ortaköy, Memur-Sen Genel Eğitim ve Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Kaytan, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Galip Yıldırım, Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş, Genel Merkez Yöneticilerimiz ile Konfederasyonumuza bağlı sendikaların genel merkez yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

 

İŞTE DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞININ İLGİLİ YAZILARI

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo