Laborant ve Veteriner Sağlık Mezunlarının Mağduriyetini Çözüme Kavuşturduk

 

YÖK’ün 4 Kasım 2009 tarihinde Laborant ve Veteriner Sağlık Ön lisans Bölümünü sağlık çalışanlarının üst öğrenimi olmaktan çıkaran kararı nedeniyle binlerce sağlık çalışanının yaşadığı mağduriyet, Üniversitelerarası Kurul’un bugün aldığı kararla giderildi.

 

Üniversitelerarası Kurul Sendikamızın Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümünün yeniden sağlık çalışanlarının üst öğrenimi sayılması ve yaşanan mağduriyetin sona erdirilmesi talebiyle yaptığı başvuruyu değerlendirerek,  söz konusu bölümü bitirip intibakı yapılan sağlık çalışanları ile 4 Kasım 2009 tarihinden önce mezun olanlar ve kayıt yaptıranlar için yeni bir karar verdi.

 

Üniversitelerarası Kurul’un aldığı karara göre, Laborant ve Veteriner Sağlık Ön lisans Bölümü’nde 4 Kasım 2009 tarihinden önce mezun olanlar ve kayıt yaptıranlar için üst öğrenim olduğuna, ancak bu tarihten sonra kayıt yaptıranlar için de üst öğrenim sayılmayacağına karar verdi. Kurul, bugün aldığı kararı YÖK’e iletecek.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “YÖK’ün aldığı karar, binlerce sağlık çalışanının ekonomik ve özlük haklarında kayba uğramasına neden olmuştu. Bu mağduriyetin giderilmesi noktasında yeni bir karar verilmesi talebiyle yaptığımız başvuruya olumlu cevap veren Üniversitelerarası Kurul’un ve YÖK’ün sağduyulu yaklaşımına teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, sendikal örgütlülüğün ve mücadelenin değeri ve öneminin bu olayla bir kez daha ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi:

“Hayatın olağan akışı içinde bu ve benzeri birçok olumsuz gelişme yaşanabilmektedir. Önemli olan yaşanan sorunlar ve haksızlıklara karşı birlik ve dayanışma içinde mücadele edebilmektir. Sendika olarak, demokratik haklarımız çerçevesinde tüm kanalları kullandık ve sorunu çözüme kavuşturduk. Hayırlı olsun.”

 

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ

 

4 Kasım 2009 tarihinde toplanan YÖK Yürütme Kurulu; Üniversitelerarası Kurulun görüşü doğrultusunda, Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının laborant ve laboratuar teknisyenleri dışındaki sağlık çalışanları için üst öğrenim sayılmayacağı yönünde karar verdi.

 

19 Kasım 2009 Yükseköğretim Kurulu’nun Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı'nın sağlık çalışanları için üst öğrenim olmadığına ilişkin aldığı karara karşı Danıştay’a yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtık.

 

15 Aralık 2009 Sendikamız, aldıkları kararla, Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programını okuyan ve mezun olan binlerce sağlık çalışanını mağdur eden Yüksek Öğretim Kurulu ve Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’na gönderdiği yazılarda, kararlarını gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

 

5 Ocak 2010 Sağlık Bakanlığı YÖK’ün söz konusu kararı uyarınca Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programını bitirenlerin zam ve tazminatlarının kesilmesine neden olacak işlem başlattı.

 

7 Ocak 2010  Sendikamız, Laborant ve Veteriner Sağlık Ön Lisans mezunu sağlık çalışanlarının intibaklarını iptal ederek kazanılmış haklarına müdahale eden Bakanlık işleminin iptali için Danıştay’a dava açtı.

 

22 Ocak 2010 Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı Sendikamıza; Kurul Başkanı Prof. Dr. Ali Doğramacı imzalı gönderdiği cevabi yazıda; ilgili komisyonun, Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının sağlık çalışanları için yeniden mesleki üst öğrenim sayılması konusundaki başvurumuzu incelediğini ve inceleme sonunda alınacak kararın YÖK Başkanlığı’na sunulacağını bildirdi.

 

22 Ocak 2010 Genel Başkanımız Mahmut Kaçar ve Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterimiz Mustafa Kulluk YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’la Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans mezunu sağlık çalışanlarının sorunlarını görüştü. Genel Merkez Yöneticilerimiz daha sonra Üniversitelerarası Kurul Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Acar ile de görüşerek, mağduriyetin giderilmesi talebinde bulundu. 

 

03 Şubat 2010 Üniversitelerarası Kurul, yaptığı toplantıda Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümünün 4 Kasım 2009 tarihinden önce mezun olan ve kayıt yaptıran sağlık çalışanları için yeniden üst öğrenim sayılmasına karar verdi.

 

4 Şubat 2010 Yükseköğretim Genel Kurulu yaptığı toplantıda, Laborant ve Veterinerlik Sağlık önlisans bölümünün, 1 Aralık 2009 tarihinden önce mezun olan ve kayıt yaptıranlar için yeniden üst öğrenim sayılmasına karar verdi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo