İşte Hizmet Sendikacılığı Farkı

 

Sendikamızın girişimleri sonucu çözüme kavuşan görevde yükselme sınavı ile ilgili süreç başladı. Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, görevde yükselme sınavı ile ilgili takvimi açıkladı.

Sağlık çalışanların yıllardır beklediği görevde yükselme için sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulunun Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile 9 Eylül 2009 tarihinde yaptığı görüşme sonrası, 2829 kadro ihdas edildiğini, görevde yükselme eğitimlerinin ise il düzeyinde yapılacağını açıklamıştık.

 

GÖREVDE YÜKSELME İLE İLGİLİ SÜREÇ NASIL İŞLEDİ

Görevde yükselme, hizmet kolumuzun öncelikli sorunlardan birisi olarak yıllardır varlığını sürdürdü. Lise ve üstü yaklaşık 8000 Sağlık Bakanlığı personeli, fiilen Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği yapmakta iken, Hizmetli kadrosunda oldukları için mağduriyet yaşıyorlardı. Yıllardır görevde yükselme sınavı açılmaması nedeniyle büyük bir sorun haline dönüşen bu konuda, sendikamız son bir yıl içinde yoğun girişimlerde bulundu. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve Sağlık Bakanlığı bürokratları ile yapılan sayısız görüşmede görevde yükselme bekleyen personelin taleplerinin bir an önce karşılanması talebini kararlılıkla sürdürdü.  

02 Eylül 2008–Sendikamız Yönetim Kurulu, görevde yükselme sınavı için girişimlerinde en önemli adımı 2008 Eylül ayında Sağlık Bakanı ile yaptıkları görüşmede attı. Bu görüşmede Sağlık Bakanına, görevde yükselme sınavı açılmamasından dolayı, fiilen veri hazırlama görevi yapan binlerce Sağlık Bakanlığı personelinin, kadroları Yardımcı Hizmetler Sınıfı olduğu için ciddi hak kayıpları yaşadığı anlatıldı. Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için açılacak kadro sayısının mevcut talebi karşılaması gerektiği belirtildi. Görevde Yükselme Sınavının şartlarının kolaylaştırılması adına, sınavların ve görevde yükselme eğitimlerinin, il düzeyinde yapılması talebi iletildi. Sağlık Bakanı ile görüşmenin ardından Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, hizmetli kadrosunda çalışan personelin görevde yükselme sınavı ile veri hazırlama kadrosuna geçişi çalışmalarının başlatılacağı müjdesini verdi.

10 Nisan 2009– Genel Merkez Yöneticilerimiz Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede Yardımcı Hizmetler sınıfında çalışan personel için bu yıl içinde yeterli sayıda kadro ilan edilmesi üzerinde mutabakata varıldığı bildirildi. Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Sağlık-Sen olarak hizmetlilerin memur kadrosuna değil, daha üst imkanlara sahip VHKİ kadrosuna geçişi için verdikleri mücadeleyi, sonuca ulaştırıldıklarını açıkladı.

09 Eylül 2009– Sağlık Bakanı ile görüşen Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, yetkili sendika olarak göreve geldikleri ilk aylarda, yıllardır çözülemeyen görevde  yükselme sınavı açılması sorununu, 2829 gibi önemli bir kadro ihdasıyla gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşadıklarını açıkladı.

9 Ekim 2009– Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü yaptığı duyuruda görevde yükselme eğitimleri ile ilgili ders notlarının hazırlandığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile sınav protokolü çalışmalarının yürütüldüğünü açıkladı.

25 /11/ 2009– Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, yaptığı duyuru ile görevde yükselme sınavı ile ilgili ayrıntıları açıkladı.

 “SAĞLIK-SEN EŞİTTİR ÇÖZÜM”

Görevde Yükselme Sınavının iller düzeyinde yapılması taleplerinin de kabul edildiğini açıklayan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının, Sağlık-Sen’in yetki farkını çözüme kavuşan her sorunla birlikte daha iyi gördüklerini söyledi. Genel Başkan “Birileri yıllardır görevde yükselme propagandası ile vakit geçirirken, yetkili sendika olduğumuz birkaç ay içinde görevde yükselme sınavı açılmasını sağladık. Hizmet sendikacılığımız adına önemli bir kazanımı daha hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Genel Başkan Mahmut Kaçar, lise ve üstü öğrenime sahip Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki çalışanlar için sendikamızın talebi doğrultusunda önemli sayıda kadro ihdası yapıldığını belirterek, “2000’i VHKİ kadrosu olmak üzere, 250 memur, 250 şoför, 250 şef, 25 Hastane Müdürü, 25 Hastane Müdür Yardımcısı, 29 Şube Müdürü kadrosu açılmıştır” şeklinde konuştu.

Sağlık-Sen’in çözüm odaklı bir sendikal vizyon takip ettiğinin altını çizen Kaçar, “Yıllara dayanan geçmişi bulunan bir çok sorunun istenildiğine çözülebileceğini gösterdik. Yetkili ve en büyük sendika olarak, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını sendikal bölünmüşlüğe son verme ve sorunlarla daha güçlü bir yapıda mücadele etme adına Sağlık-Sen çatısı altına davet ediyoruz” diye konuştu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo