4. Tur Sona Erdi; Hükümetten Toplu Sözleşmeye İlk Adım

 

  2009 Toplu Görüşmeleri’nin 4. turu sona erdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın grevli toplu sözleşme taleplerine yönelik açıklamalarının, ileriye dönük ümitlerini artırdığını söyledi.

 

  Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamu çalışanlarına  toplu sözleşme ve grev hakkı tanınması talebine ilişkin, "Sayın Bakan'ın, 'burada bir zaruret var, bir düzenleme yapmak gerekiyor, bu düzenlemeyi yapalım' iradesini ileriye dönük ümitlerimizi artırıcı bir adım olarak görüyoruz" dedi.


Gündoğdu, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplu görüşmelerin 4. turunun ardından yaptığı açıklamada,toplu sözleşme ve grev hakkıyla ilgili oldukça verimli, geleceğe ilişkin ümitlerini artıran bir çalışma yaptıklarını söyledi.


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “Toplu sözleşme ve grev hakkı talebimize yönelik ilk hedefimizin birinci aşaması gündeme aldırmaktı, bu gerçekleşti. İkinci aşaması mutabakat metninde yer alması ve yol haritasının bu masada çizilmesiydi, buna dair de söz aldık.2010 yılı başlarında ortak bir çalıştay kararı aldık. Üçüncü aşama ise, 2010 Ağustos’unda toplu sözlşeme yapmak,inşallah bunu da gerçekleştiririz” diye konuştu.

 

Gündoğdu, "Sayın Bakan'ın, 'mutabakat metninde bu talebin yürürlüğe girmesine, uygulanabilirliğine dair yer verelim, ancak mutabakat metninde yer verilme biçimini de ilgili bakanlarla görüşelim’ şeklinde bir iyi niyet, diyalog yaklaşımı var. Bu konunun, masada bugün çözülmeyeceğini biliyoruz. Dolayısıyla konunun tüm teferruatlarıyla çalışmasını yapıp, ilgili düzenlemeyi gerçekleştirmek üzere bir konsensüs oluştu" dedi.

Toplu sözleşme talebine sıcak yaklaşım olmazsa diğerlerinin hiçbir anlamı olmadığını vurguladıklarını anımsatan Gündoğdu, bugünkü yaklaşımın sıcak olduğunu, ümitlerini artırdığını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

İlgili kurumların konuyla ilgili birlikte çalışmasının önemini bildiklerini ifade eden Gündoğdu, "Önemsediğimiz şey ILO, AB  kulağımızı çektiğinde iş yapmak değil, ülkemize, halkımıza, çalışanlara gerekli olduğu için kendimiz yapalım istemiştik. Bu çalışma anlayışının yürürlüğe gireceğine dair inancımız, kanaatimiz artmıştır" dedi.

 

Gündoğdu, basın mensuplarının soruları üzerine çalıştayın gelecek yılın Ocak ayında gerçekleştirilmesi konusunda uzlaştıklarını bildirdi. Ülkedeki demokratikleşme ihtiyacının çalışma hayatına da yansıtılması düşüncesinde olduklarını anlatan Gündoğdu, şöyle konuştu: "Sayın Bakan'ın, 'evet burada bir zaruret var, bir düzenleme yapmak gerekiyor, bütün talepler bunu gösteriyor, bu düzenlemeyi yapalım' iradesini ileriye dönük ümitlerimizi artırıcı bir adım olarak görüyoruz. Toplu görüşme düzeni çalışanların haklarını korumak için yeterli değil. Masada değil, yasada sorun var. yasanın sorunu çözülürse, masada çalışanların hakkını daha rahat aramamız sağlanacak diye düşünüyoruz."

 

Gündoğdu, basın mensuplarının soruları üzerine,toplu sözleşme ve grev hakkıyla ilgili, tarafların katılımıyla yapılacak çalıştayın Ocak 2010'da gerçekleştirileceğini bildirdi.

 

"Mali ve Sosyal Haklar"'ın ele alınacağı toplu görüşmelerin 5. Turu 25/08/2009 Salı günü, 6. Turu ise 29/08/2009 Cumartesi günü yapılacak.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo