Sözleşmeli Personel İle İlgili Düzenlemelerin Ayrıntılarını Açıklıyoruz

 

Sendikamız bugüne kadar sözleşmeli personelin yaşadığı mağduriyetleri her platformda dile getirmiş ve konuyu sürekli gündemde tutarak sorunların çözümü için yoğun çaba sarf etmiştir. Sözleşmeli personelin sorunları Sağlık Bakanı ile çeşitli zamanlarda yaptığımız görüşmelerde dile getirilmiş, bu çerçevede, Bakanımızla, İstanbul’da gündemi 4/B’lilerin sorunları olan özel toplantı yapılmıştır.  Bunun yanı sıra sözleşmeli personelin karşılaştığı mağduriyetlerle ilgili sendikamızca bir çok konuda hukuki süreç başlatılmış, askerlik dönüşü işe başlama, becayiş ve intibak gibi konularda önemli kazanımlar elde edilmiştir.

 

Ayrıca 2008 Toplu Görüşmeleri sürecinde Konfederasyonumuz Memur-Sen, sözleşmeli personelin sorunlarını gündeme getirerek, eş durumu, askerlik sonrası işe başlama ve becayişle ilgili konuları mutabakat metnine aldırmıştır.  

Sağlık-Sen olarak, sözleşmeli personel konusundaki temel politikamız, tüm sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesidir. Bu konu başta olmak üzere, sözleşmeli  personelin tüm sorunlarının çözümü için Sağlık-Sen etkili sendikal mücadelesine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir.

 

Bilindiği gibi 4/B ‘li çalışanların toplu görüşme mutabakat metninde yer alan haklarının düzenlenmesi konusunda İlgili kurumlarca hazırlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda değişiklik yapılmasını içeren taslak, Başbakanlığa gönderilmişti.

 

Başbakanlığa gönderilen taslakta yer alan düzenlemede, 4/B’lilere becayiş, askerlik dönüşü işe başlama hakkı ve  sağlık durumu nedeniyle mazeret tayini gibi haklar yer alıyor. Taslak eş durumu mazeret tayini konusunda ise sınırlı haklar içeriyor.

Söz konusu taslakta ayrıca, 4/B’li personelin doğum öncesi ve sonrası yasal izinler ücretli izin sayılması ve kalkınmada öncelikli bölgelerde çalışan sözleşmeli personele ücret artışı gibi yeni haklar ön görülüyor.

 

2008 toplu görüşmelerinde 4/B’li personel ile ilgili mutabakata varılan konuların uygulamaya geçirilmesi amacıyla, 1978 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda değişiklik öngören, İlgili kurumlarca hazırlanan  taslak, Başbakanlığa gönderildi. Söz konusu taslakla getirilen yenilikler şöyle:

 

1-      Sözleşmeli Kadın Personele doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta verilen izinler şu an ücretsiz izin statüsünde verilmektedir. Bu izni kullanan personel, sosyal güvenlik kurumundan 2/3 oranında geçici iş göremezlik parası almaktadır. Taslakta yer alan düzenleme ile doğum öncesi ve doğum sonrası izinler ücretli izin olarak değerlendirilecektir. Personel bu süre içinde kurumundan maaşını almaya devam edecektir.

 

2-      Sözleşmeli personelin brüt ücretleri şu anki düzenlemede her ilde aynı uygulanmaktadır. Taslakta yer alan düzenleme ile iller 5 gruba ayrılmış, 3. grup illerde görev yapanların  brüt ücretleri yüzde 10, 4. Grup illerde görev yapanların yüzde 20, 5. Grup illerde görev yapanların ise yüzde 25 artırılması öngörülmektedir.

 

1.      Grup iller: Ankara, İstanbul, İzmir

2.      Grup iller: Adana, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Sakarya

3.      Grup iller: Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Hatay, Isparta, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Uşak, Yalova

4.      Grup iller: Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Çanakkale(Sadece Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri), Çankırı, Çorum,Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Karabük, karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, ordu, Osmaniye,  Rize, Samsun, Sinop , Sivas, Tokat, Trabzon, Yozgat, Zonguldak

5.      Grup iller: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van

 

 

3-      Askerlik sebebiyle sözleşmesini fesheden 4/B’li personel askerlik dönüşü işe başlayamamaktadır. Taslakta yer alan düzenleme ile askerlik sebebi ile sözleşmesi feshedilen personelin pozisyonu saklı tutulacak. Terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde müracaat etmek koşulu ile işe başlayabilecek. Doğum izninin bitiminde ücretsiz izin kullanmak amacıyla sözleşmesini fesheden personelin dönüşü boş vizeli pozisyon bulunmak kaydıyla mümkün oluyordu. Taslakta yer alan düzenleme ile sözleşmesini fesheden personelin pozisyonu saklı tutulacak. İzin bitiminde müracaatı halinde işe başlayabilecek.

 

4-      Taslakta yer alan düzenleme ile Eczacı ve diş tabibi atamalarında pozisyonların tahsis edildiği il sınırları içerisinde asgari 5 yıl süre ile kesintisiz olarak ikamet edenlerden alım yapılacak

 

5-      Taslakta yer alan düzenleme ile Aynı unvanda çalışan sözleşmeli personel fiilen bir yıl çalışmak kaydıyla becayiş talebinde bulunabilecek.

 

6-    Kamu personeli olan eşin, naklen atanması mümkün olmayan veya zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan görevde bulunması kaydıyla; sözleşmeli personel, boş vizeli pozisyon bulunması ve fiilen en az bir yıl çalışmış olması durumunda eş durumu tayini talebinde bulunabilecek.

 

     *  4924’e tabi sözleşmeli personelin eş durumu tayinleri ile ilgili düzenleme Sağlık Bakanlığı'nca yapılacaktır.

 

7-      Taslakta yer alan düzenleme ile kendisi eşi ve çocukları ile bakmakla yükümlü olduğu anne babasının hastalığının tedavisinin mümkün olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi halinde sağlık mazeretinden dolayı yer değiştirme talebinde bulunabilecek

 

    SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÇALIŞTIRILMASINA İLİŞKİN ESASLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR ESASLAR

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo