Sendikamızdan Tam Gün Yasası Kamuoyu Araştırması

 

 Sağlık-Sen, etkili ve üretken sendikacılık anlayışıyla gündemi belirlemeye devam ediyor.  Sağlıkta Dönüşüm Programının önemli bir ayağını oluşturan Tam Gün Yasası ile ilgili geçtiğimiz haftalarda bir panel düzenleyen sendikamız, konunun ilgili taraflarını demokratik bir zeminde bir araya getirmişti. Panel etkinliğiyle, medyada geniş şekilde yer bulan sendikamız, Tam Gün Yasası Hakkında 7 ilde 1018 doktor ve 521 vatandaşın katıldığı bir anket gerçekleştirdi.  Anket sonuçlarına göre doktorların yüzde 61’i  halkın yüzde 93’ü  tam gün yasasına destek veriyor.

 

           Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Dönüşüm  Programı kapsamında devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorların mesailerinin tamamını çalıştıkları kurumda geçirmelerini amaçlayan Tam Gün Yasası için hazırlık yapıyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “çıkarmak zorundayız” dediği yasaya doktorlar temkinli de olsa destek veriyor. Halk ise Tam Gün Yasasına büyük oranda destekliyor.

Sendikamızca yayınlanan   ve medyada geniş yankı bulan ankete göre, doktorların özlük hakları ve ücret konusunda kaygı duyduklarını belirtmelerine rağmen büyük oranı tam günle hizmetin daha kaliteli sunulacağına inanıyor.

 

HEKİMLERİN YÜZDE 61’İ “EVET” DİYOR

 

Hekimlerin %61’i Tam Gün Yasasına evet diyor ama giderilmesi gereken endişeleri var. Hekimlerin %81’i gelecek ve emeklilikle ilgili daha iyi şartların ortaya konulması gerektiğini söylüyorlar. Hekimlere göre yasadan sonra devlet hastanelerindeki kalite de özel hastanelerdeki kalite de artacaktır. Hekimlerin %78’i tek bir kurumda çalışma zorunluluğu getiren Tam Gün Yasasından sonra hastaların daha kaliteli hizmet alacağını düşünüyorlar.

Yasayla birlikte kamu sağlığı hizmetleri daha kaliteli ve rantabl olacaktır diyen hekimler  %66 ile çoğunlukta bulunuyor.

Anketten çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise askeri hastanelerin de uygulama içine alınması. Ankete katılan hekimlerin yüzde 65’i  Askeri hastanelerde çalışan hekimlerin de bu yasa kapsamına alınmalarını istiyorlar

 

TAM GÜN YASASINA HALKIN %93’ÜNDEN TAM DESTEK GELDİ

Anket sonuçlarına  göre halkın büyük bir çoğunluğu özel muayenesi olan hekimlerin, hastaları özel muayenehanelere yönlendirmelerine karşı çıkıyor.  Halkın %96’sı kamu hastanesine gittiğinde hekimin özel muayene hanesine yönlendirilmek istemiyor. Halkın büyük bir çoğunluğu hekimin muayenehanesine gitmezse hastanede kendisiyle ilgilenilmeyeceğine inanıyor.

 

Halkın %87’si Tam gün Yasasından sonra kamu sağlığı hizmetleri daha etkin ve daha rantabl olacağını düşünüyor. Anketten çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise, özel muayenehanesi olan doktorların hastaları kendi muayenehanelerine yönlendirmelerinden duyulan rahatsızlık.

Halkın %96’sı kamu hastanesine gittiğinde hekimin özel muayenehanesine yönlendirilmek istemiyor.  Yine Halkın büyük bir çoğunluğu hekimin muayenehanesine gitmezse hastanede kendisiyle ilgilenilmeyeceğine inanıyor.

Halkın %77’si tam gün uygulamasına geçildikten sonra hizmeti daha kaliteli ve daha ucuza alacaklarını düşünüyor

Tam gün uygulamasına geçildikten sonra hekimlerin ekonomik gelirlerinin azalacağını ankete katılan halk da ifade ediyor ve farklı şekillerde iyileştirilmeye gidilmesi gerektiğine inanıyor.

 

Anketin tam metni ve grafiklerini görmek için tıklayın.

 

Anket Haberinin medyadaki yansımalarını görmek üzere tıklayın.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo