Sağlık-Sen'den "İstiklal Marşı Günü" Projesine Destek

 

İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edildiği 12 Mart gününün “İstiklal Marşı günü” olarak ilan edilmesi isteğine Memur-Sen ve Sağlık-Sen’den destek geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Başkan Dr. Ahmet Aksu, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı ve Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi’nin, İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişinin 86. yıldönümünde 12 Mart’tın “İstiklal Marşı Günü” olarak ilan edilmesini isteğini destekleyerek, “İstiklal Marşı milletinin gönlünde, kalbinde olan ve bir bağımsızlık mücadelesinin sembolüdür. Bu büyük esere ve yazıldığı mekâna sahip çıkmalıyız” dedi. 
Aksu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“İstiklal Marşı’nın, 10 Yıl Marşı ile kıyas kabul etmez bir anlamı olup, İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişinin 86. yıl dönümünde, milli marşın bir sistem ve organizasyon çerçevesinde anma toplantılarının yapılması gerekmektedir.

Batıda bu tür eserler ve eserlerin yazıldığı, eser sahiplerinin yaşadığı mekânlar koruma altına alınmakta, yeni nesillere bir kültür mirası olarak aktarılmaktadır. Bu mirasa sahip çıkılmalı, Taceddin Dergâhı etrafında kötü ruh halini yansıtan çirkinlikteki binalar yıkılmalıdır. O bölge tarihi Ankara evlerini de restore edecek bir biçimde kültür ve tarih mekânı haline getirilmelidir.

Böyle bir projede memurlar yer alabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgedeki binaları satın alarak, 49 yıllığına restorasyon karşılığında STK’lara veya vakıflara verebilir. Mehmet Akif’in Ankara’da İstiklal Marşı’nı yazdığı Taceddin Dergahı ve çevresinin, anlamına uygun bir şekilde kullanılması gerekmektedir. O bölgeye sahip çıkmak, tarihi bir sorumluluktur. Sayın Atilla Koç’u göreve davet ediyorum.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo