Memurun İş Güvencesine Dokundurtmayız

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş Tokat’a bir ziyaret gerçekleştirerek şube yöneticileri ve sendika üyeleri ile bir araya geldi.

İŞ GÜVENLİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, meclisteki torba yasa çalışmalarında memurların iş güvenliği yasası hakkında yeni bir karar alındığını söyledi. Memiş “Torba yasada memurun iş güvenliğini sıkıntıya sokacak bir düzenleme mevcut. Bu düzenleme nedir? Daha önce herhangi bir nedenle görevden uzaklaştırılan ya da görevine son verilen kamu çalışanları mahkeme kararları lehlerinde olursa bir ay içerisinde işe geri döndürülmek zorundaydı. Ancak bu yeni düzenlemeyle birlikte bu bir aylık süre zarfı iki yıla yükseltiliyor. İki yıl içerisinde işe başlatmayan idareci ile ilgili soruşturma izni verilmemesi ile ilgili bir düzenleme mevcut. Memurun iş güvencesi bizim her zaman kırmızı çizgimiz olmuştur. Meclisteki görüşmelerimiz sonucunda memurun iş güvencesine dokundurtmayacağımız noktasında tavrımızı net bir şekilde koyduk. Son düzenlemeye göre şuanda Daire başkanları ve üstü çalışanların bu iki yıllık süreye tabii. Fakat daire başkanı da olsa müsteşar da olsa iki yıl değil bir ay içerisinde göreve döndürülmesine dair ısrarımızı devam ettiriyoruz. Kim ne derse desin biz Memur-Sen ailesi olarak memurun iş güvencesine dokunacak hiçbir şeye imza atmadık. Tam tersi karşısında dimdik durduk. Bunun en bariz örneği toplu sözleşme hakkının kamu çalışanlarına verilmesidir. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinde vermiş olduğumuz mücadeledir. Birileri Memur-Sen’i sessiz kalmakla suçlasa da biz laf değil iş üretiyoruz. Biz meclisteki ısrarımızı yineleyip memurun iş güvencesine dokundurtmayacağız.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI MİLLETE İNEBİLMELİ”

Cumhurbaşkanlığı seçimine dair de değerlendirmede bulunan Memiş, “Önümüzde ilk kez milletin cumhurbaşkanını seçtiği bir seçim var. Türkiye’nin demokrasisi ve geleceği açısından çok önemli. Bu süreçte de ülkemizde yeni oyunlar oynanıyor. Milletimiz bunlara pirim vermeyecek ve kendi cumhurbaşkanını seçecek. Şuanda ülkemizde bir çatı aday var. Ama bu çatı adayın neye istinaden çıkarıldığına bakacak olursak daha önce de çıkan çatı adaylar olduğunu görüyoruz. O adaylardan biri olan Ahmet Necdet Sezer Anayasa kitabını fırlatarak ülkede derin bir kriz oluşmasına neden olmuştu. Millete hiçbir zaman inememişti. Biz böyle Cumhurbaşkanı olmasını istemiyoruz. Milletin yanında, dik duran vesayetlere karşı gelecek, yeni Anayasa yapılması ve demokratikleşme konusunda kararlı olacak bir Cumhurbaşkanı seçilmesini istiyoruz. Milletimizin bu konuda doğru karar vereceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

“FİLİSTİN’E KARŞI DUYARLI OLALIM”

Filistin’de yaşanan katliamın daha önce de yaşandığını belirten Memiş, “Filistin’de sadece bugün için kan gözyaşı yok. Yıllardan beri zalim İsrail, Filistin üzerinde aynı hain kurguları uyguluyor. Burada sıkıntılı olan durum şu ki dünya Filistin’de olanlara gözlerini kulaklarını tıkamış durumda. Şu mübarek günlerde orada yüzlerce insan şehit oldu binlerce insan evsiz kaldı tonlar bomba atıldı. Ama demokrasi havarisi kesilen dünyaya bakıldığında gözlerini ve kulaklarını kapadıklarını görüyoruz. Millet olarak bizim duyarlı olmamız lazım. Bu ülkede Brezilya, Almanya maçına gösterilen duyarlılık maalesef Filistin için gösterilmiyor. Bu anlamda tepkimizi ortaya koymamız lazım. Biz Memur-Sen olarak İsrail Büyükelçiliği’nin önünde ve ülke genelinde 81 ilde İsrail’i kınama eylemeleri yaptık. Artık başta Türkiye olmak üzere tüm Müslümanların ve tüm dünyanın bu zalimliğe tepki göstermesi ve bu olayların artık durması gerekiyor. Yanı başımızdaki Suriye’de de yıllardır kardeş kanı akıyor. Orada da çocuklar aç ve susuz. Allah bu mübarek ramazan ayını İslam aleminin kurtuluşuna vesile kılsın. Milletimizi Filistin karşısında daha duyarlı olmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo