MEMİŞ: YENİ SİVİL VE DEMOKRAT ANAYASA, YENİ TÜRKİYE\'NİN YOLUNU AYDINLATIR

MEMİŞ: YENİ SİVİL VE DEMOKRAT ANAYASA, YENİ TÜRKİYE'NİN YOLUNU AYDINLATIR

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yeni sivil ve demokrat anayasanın, Yeni Türkiye'nin önünü daha da aydınlatacağını ve açacağını söyledi.
Sağlık-Sen Şube Başkanları Toplantısı, Afyonkarahisar’da yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Metin Memiş, sendikal mücadeleleri ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

HEP ÖNCÜ OLDUK

Memur-Sen’in, vesayetin deşifresi noktasında ortak akılla, milletin sesi olduğunu ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, referandum sürecinde, darbecilerin anayasasının değişmesine ve toplu sözleşmeye ‘evet’ dediklerini ifade ederek, başörtüsü sorununun çözülmesinde de 12 milyon 300 bin imza ile öncü rolü üstlendiklerini kaydetti.

Memur-Sen’in, çözüm sürecinde, taşın altına elini değil, gövdesini koyarak duruşunu gösterdiğini de dile getiren Metin Memiş, “Çözüm sürecinin devam etmesini istiyoruz. Çanakkale ruhuyla, çözüm sürecinin amacına ulaşması doğrultusunda sonuçlanmasını istiyoruz ve bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bunun yanı sıra, Gezi olayları sürecinde, 17 ve 25 Aralık operasyonlarında her türlü darbe girişiminin karşısında durduk. 1 Mayıs’ın bayram gibi kutlanmasının önünü açtık. Bunların sonucunda, 11 Ağustos’a yeni bir Türkiye olarak uyandık” dedi.

 

YENİ ANAYASA VATANDAŞINI TANIMALI VE DEMOKRAT OLMALI

Güçlü, özgür, demokrat ve her yönüyle gelişmiş bir Türkiye idealine katkı sunanların destekçisi olacaklarını söyleyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sivil, demokrat ve vatandaşını önceleyen ve tanıyan bir anayasa taleplerini dile getirdi. “Yeni Türkiye’nin kurulmasında, yeni anayasanın bir an önce yapılması gerekir” diyen Memiş, demokratikleşme çalışmalarının devam etmesini istedi.

Bütün bunların yanında, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hak ve kazanımlarının her şart ve zeminde takipçisi olacaklarını da belirten Memiş, sağlık çalışanlarının hak ettikleri noktaya ulaşması için mücadelelerinin süreceğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Memur-Sen’e bağlı sendikalardan ilk olarak Sağlık-Sen’in programına katıldığını da hatırlatan Memiş, “Başbakanımız, 2,5 saat programımızda kaldı. Bütün samimiyetiyle bizim taleplerimizi ve derdimizi dinledi. 6 talebimizden 3 tanesine olumlu cevap verdi. Bu, büyük Sağlık-Sen ailesinin, teşkilatının ve yönetiminin başarısıdır” dedi.

SENDİKAL ANLAYIŞIMIZ ÇAĞI KURTARMA EYLEMİ

Sendikal anlayışlarının çağı kurtarma eylemi olduğunu söyleyen Metin Memiş, “Davamız; çağı kurtarma eylemidir. Rahmetli Akif İnan abimizin, göl kenarında düşlediği nehirler ifade ettiği Memur-Sen, bedel ödemiş ve bugünlere gelmiştir. Geçmişten bu güne kadar bedel ödeyenlerden Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Memur-Sen’in duruşunun geçmiş dönemlerde, mazlumların, sessiz çoğunlukların sesinin duyulmasına yönelik olduğunu belirten Memiş, darbelere ve darbecilere karşı sesini çıkarmaktan korkanlara inat, Memur-Senliler’in seslerini yükseltmekten ve mağdurların sesi olmaktan çekinmediğini kaydetti.

 

İNSANLIK ÖLDÜRÜLÜYOR, İNSANLIK ÖLÜYOR

Dış dünyada yaşanan gelişmelere de değinen Metin Memiş, “İnsanlık öldürülüyor, insanlık ölüyor” dedi. “Yanı başımızda, Suriye’de kardeş kardeşi öldürüyor. Katil İsrail, kendince icat ettiği bahaneyle Gazzeli kardeşlerimizi öldürüyor. Mısır’da demokrasi katlediliyor. Doğu Türkistan’da kardeşlerimiz katlediliyor. Arakan’da katledilen yine Müslümanlar. Irak’ta insanlık öldürülüyor” şeklinde konuşan Memiş, dünyanın bu zulüm ve katliamlara kayıtsız kaldığını, üstüne üstlük ‘kimyasal silah kullanmayın’ diyerek adeta insan öldürmeyi tarif ettiğini söyledi.

Memur-Sen’in, dünya mazlumlarının sesi olduğunu, yardım kampanyaları düzenlediğini belirten Memiş, emeği geçenlere teşekkür ederken, Türkiye’nin gücünün İslam aleminin de kurtuluşuna vesile olmasını temenni etti.

Sağlık-Sen’in kurumsallaşma yönünde büyük adımlar attığını da belirten Memiş, hizmet binalarının alınmasının bunun en büyük adımı olduğunu ifade etti. Sağlık-Sen’in, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarına yönelik yaptığı araştırma ve anketler hakkında da bilgi veren Metin Memiş, sundukları çözüm önerileriyle sorunların çözümüne katkı sunduklarını kaydetti.

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KEMAL ÇIRAK VE MUTLU KAYA DA SUNUM YAPTI

Başkanlar Kurulu’nda ayrıca Genel Başkan Yardımcısı Kemal Çırak, şube genel kurulları sürecine yönelik bir sunum yaparken, Genel Başkan Yardımcısı Mutlu Kaya da, hastanelere yerleştirilen Dijital Pano, Sağlık-Sen Mobil Uygulaması ve Sosyal Medya konularında sunum yaptı.

Daha sonra, şube başkanları görüş ve düşüncelerini dile getirdi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo