Yalçın: “Masada Provakasyona Müsade Etmeyiz”

Bu oturumda, ilk oturumda dile getirilen eş durumu özründe 3 yıl hizmet şartının esnetilerek 1 yıla düşürülmesi ve teklifin bütün kamu kurumlarında geçerli olmasını istediklerini belirten Yalçın, bunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Faruk Çelik tarafından yapılan açıklamayla kazanıma dönüştüğünü söyledi. Yalçın, masanın KESK tarafından provoke edildiğini de ifade ederek, “Yasanın merhametiyle masaya oturanlar masayı provoke ediyor, bu Kamu Görevlilerinin tekliflerinin hayata geçirilmesini engelleme girişimidir” dedi.

 

EŞ DURUMUNA KALICI ÇÖZÜM HAYATA GEÇTİ

2.Oturuma verilen arada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen’in masaya taşıdığı tekliflerin oturumda ele alındığını belirterek, “1.Oturumda kamuda görev yapan Kamu Görevlilerinin 3 yıl şartı nedeniyle yaşadıkları mağduruiyete ilişkin teklfimizi Milli Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla öğretmen kılavuzunda yer alarak bu anlamda Toplu Sözleşme kazanımının hayata geçtiğini belirtmiştim. Kamu İşveren Heyeti Başkanı Bakan Faruk Çelik de çalışmanın sadece Milli Eğitim Bakanlığı değil, tüm hizmet kollarında hayata geçtiğini ve bu anlamda bunun imzaya açıldığını, Çerçeve Yönetmelikte değişiklik yapılarak bütün kamu görevlilerinin bundan faydalanacağını ifade etti. Bu Toplu Sözleşme teklifi bugün itibariyla kazanıma dönüşmüştür” şeklinde konuştu.

 

“CUMA GÜNÜ İÇİN CİDDİ BİR TEKLİF BEKLİYORUZ”

Sabah toplantı başlangıcında mutlaka Kamu İşveren Heyetinden teklif beklendiğini bunun için de gereken açıklamayı sabah yaptıklarını dile getiren Yalçın, Kamu İşveren Heyeti’nin yapılan çağrıyı ciddiye aldığını ve Cuma günü ciddi bir teklifle toplantıya geleceklerini ifade etti.

 

MASANIN TEK MUHATABI MEMUR-SEN’DİR

Yalçın, KESK’in toplantıda yaptığı provokayonla ilgi gelen soruya ise, “Biz kadın erkek ayrımı yapmıyoruz, bunun zaten ayrı ayrı dile getirilmesi bir ayrımcılıktır. KESK, bu konuda masaya yedek olarak bile belirtmedikleri bir kişiyi masaya oturtarak masayı provoke etmeye çalışmıştır. İlk toplantıda Bakan Faruk Çelik ‘burada herkes taleplerini dile getirebilir’ demişti, KESK’te bu söylemi suistimal ederek masayı proveke etmeye çalışmıştır. Biz buna şiddetle karşı çıktık, bu yöntem doğru değil. Bu konuda yasa gereken sınırları çizmiştir. Arkadaşımızın kadın talepleri üzerinden kendini ifade etmeye çalışmasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

 

Masanın tek muhatabının 11 Hizmet Kolunda yetkili olan Memur-Sen Konfederasyonu olduğunu vurgulayan Yalçın, “Teklifler Memur-Sen’e ait tekliflerdir. O yüzden burada Kamu-Sen’in, KESK’in teklifi görüşülemez, onun için yetkili konfederasyonun tekliflerinin masada provoke edilmesini doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

PROVOKASYONLAR OLMASIN, SÜRE VERİMLİ KULLANILSIN

“Zamanın verimli kullanılmasını engelleyen her hareket Kamu Görevlilerinin haklarının görüşülme ve kazanıma dönüşme sürecini provoke etmeye yöneliktir. Bu çalışanlara fayda sağlamaz” diyen Yalçın, “Kadınlara ilişkin tekliflere gelince Memur-Sen Kadınlar Komisyonu bu konuda iyi bir çalışma yaparak  masada görüşülecek teklifleri masaya taşımıştır. Masada bunlar görüşülürken, diğer konfederasyonların bu konuda yetkili kişileri tekliflerini ve tenkitlerini iletebilirler. Yasanın merhametiyle masaya oturulması masayı provoke etmeyi getirmiştir. Bu yüzden çalışan taleplerinin hayata geçmesi için bu tür provokasyonların bir daha olmamasını istiyoruz. Son 10 günlük süreye girmiş bulunuyoruz. Bu yüzden zaman nitelikli kullanılmasını istiyoruz. Tekliflerimizin teker teker incelenmesini, irdelenmesini istiyoruz” dedi.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo